Świat usług bankowych jest tak rozległy, że nie sposób w nim poruszać się bez używania odpowiednich narzędzi finansowych. To samo dotyczy oszczędzania na lokatach bankowych. Wydaje się, że jeden procent różnicy w oprocentowaniu dwóch lokat to niewiele. W perspektywie kilku lat i przy dużej sumie pieniędzy, jeden procent urasta do kilkuset złotych. Jak znaleźć najlepiej oprocentowaną lokatę? Najlepiej skorzystać z rankingów różnych lokat – w których to sprawdzisz, czy lokata, na którą masz zamiar się zdecydować, jest na pewno najkorzystniejsza.
Ranking lokat – pomocne narzędzie

Jak korzystać z rankingu lokat? Z uwagi na dużą liczbę danych, musisz najpierw zapoznać się z tym, jakie są w ogóle rodzaje lokat. Jeśli masz kwotę pieniędzy, która może być ci potrzebna w najbliższym czasie, możesz skorzystać z lokaty na krótki okres i ją przedłużać. Jeśli nie będziesz potrzebował swoich pieniędzy, wybierz bardziej opłacalną opcję lokaty długoterminowej. Następnie wybierz dokładnie, na jaki okres chcesz powierzyć bankowi swoje pieniądze i jaka to będzie kwota.
Najlepsza lokata na rynku

Nie istnieje takie pojęcie jak najlepsze lokaty. Banki kształtują oprocentowanie na podobnym poziomie, z uwagi na swoistą „zmowę”, panującą na rynku finansowym. Najczęściej wybieramy lokaty, w bankach prowadzących nasze rachunki. Jest to pewnego rodzaju niesłuszne przywiązanie. Ranking lokat pokazuje, że czasem bardziej opłaca się założyć lokatę w banku, z którym nie mieliśmy wcześniej nic wspólnego – dla nowych osób oferowane są bowiem rozmaite promocje związane z lokatami. Niektóre lokaty są oprocentowane korzystniej od innych, inne natomiast bardziej odpowiadają naszym potrzebom.
Jakie wady mają lokaty bankowe?

Lokata bankowa to rozwiązanie dla osób, które rzadko obracają swoim kapitałem. Po wpłaceniu pieniędzy na lokatę, nie mamy do nich dostępu przez dłuższy czas – taki, na jaki opiewa umowa lokaty. Oczywiście, możemy zerwać umowę, należy się liczyć jednak z utratą całości odsetek. Co ważne, na lokatę nie możemy także dopłacać następnych pieniędzy – w tym celu należy założyć nową lokatę. Do lokaty nie ma tak łatwego dostępu, jak do konta w banku. Jeśli często wpłacasz i wypłacasz pieniądze z konta, deponowanie całego majątku na lokacie nie ma sensu.

Lepiej odłożyć połowę oszczędności na lokatę, część na rachunek oszczędnościowy i pozostałe pieniądze – na przykład wypłaty, na standardowe konto w banku.