Kosztowny zakup

0
493

Kupno domu to bardzo poważna i oczywiście niezwykle kosztowna transakcja. Są koszty których da się uniknąć i które są obowiązkowe. Domów szukamy sami bądź korzystamy z pomocy specjalistów. Jeśli zaangażujemy pośrednika obrotu nieruchomości, to oznacza to dodatkowe koszty w wysokości nawet trzech procent nieruchomości. To koszt którego można jednak uniknąć, szukając nieruchomości samodzielnie. Koszty związane z zakupem nieruchomości ponosi kupujący.

Biuro nieruchomości dużo wcześniej przeprowadzi kalkulacje tych kosztów i wynegocjuje z notariuszem najniższe stawki lub znajdzie tańsze biuro notarialne. Na tym naprawdę sporo możemy zyskać. Ponadto, po umowie końcowej i otrzymaniu zapłaty, pośrednik przygotowuje dla stron protokół zdawczo-odbiorczy, będzie świadkiem przekazania kluczy i przepisane umowy z dostawcami mediów. Rozliczenie się z pośrednikiem i przekazanie mu ustalonej w umowie zapłaty następuje dopiero w tym momencie, więc trzeba być na to przygotowanym.

Do zapłaty będą też wysokie podatki i opłaty, które są dziś normą w obrocie nieruchomościami. Najdroższe są opłaty, które wnosimy u notariusza. Koszt zakupu małego mieszkania to jakieś dwa tysiące złotych. Notariusz sporządzony akt zostawia w swojej kancelarii, więc za odpisy z niego należy oddzielenie, dodatkowo zapłacić. U notariusza uiszcza się też podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości dwóch procent od wartości nieruchomości. Każda nieruchomość powinna mieć księgę wieczystą, a założenie jej kosztuje 40zł. Więcej kosztują wpisy do księgi, a wysokość opłat zależy od tego rodzaju nieruchomości i formy w jakiej ją nabywamy. Jeśli księgę wieczystą zakładamy lub robimy w niej wpisy za pośrednictwem notariusza, to jemu za to płacimy. Jeśli robimy to samodzielnie, za wszystko płacimy w sądzie. Wpis hipoteki, w przypadku zaciągnięcia kredytu też kosztuje. Należy także zapłacić podatek od hipoteki.