Galeria Brama Floriańska

0
545

 

Brama której miało nie być

Skarbów architektonicznych Krakowa jest wiele. Wśród nich wyróżnia się zabytkowa brama florianska, która zachęca daleko idącą historią. Jest to zachowana pamiątka po dawnych murach miasta, które okalały średniowieczną metropolię. Jej początki sięgają XIII wieku, kiedy to budowla stanowiła jedną z wielu wejść do miasta.
W późniejszym okresie, kiedy to włodarze zdecydowali się na wyburzenie murów, za jej ocaleniem wstawił się Feliks Radwański – polski architekt, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz senator Rzeczpospolitej Krakowskiej. Swoją decyzję motywował tym, iż Brama sprzyja zatrzymywaniu wiatrów i zanieczyszczeń.
Obrona Radwańskiego została zaakceptowana i całe szczęście, gdyż dzięki niej, do dzisiaj, będąc przechodniami ulic Krakowa, możemy podziwiać zabytek wznoszący się na skrzyżowaniu ulic Floriańskiej i Pijarskiej. Tym samym dzięki mecenasowi sztuki, nieobce dla oczu turystów są zachowane płaskorzeźba orła piastowskiego projektu Jana Matejki lub płaskorzeźba świętego Floriana. Pozostałością barokowych prac są także prowadnice krat lub ołtarz z obrazem Matki Boskiej Piaskowej.
To wszystko stanowi znaczące dziedzictwo kulturowe będące stałym elementem odwiedzin turystów w Krakowie.